Sloga: Premijerka Brnabić u sukobu s realnošću radničkih prava

Dok hiljade građana Srbije napuštaju zemlju zbog niskih plata u potrazi za boljim životom, premijerka u tehničkom mandatu, Ana Brnabić, nastavlja da briljira i privlači pažnju javnosti svojim izjavama o zloupotrebama bolovanja, navode Udruženi sindikati Srbije „Sloga“.

Autor:
N2
Autor:N2
Redakcija
Redakcija portala N2 okuplja tim novinara i urednika posvećenih profesionalnim standardima i objektivnom informisanju. Naš rad se temelji na pravovremenom izveštavanju o ključnim događajima u Srbiji...
- Redakcija
2 min. čitanja
Foto: Sloga
Reklama

Ona tvrdi da se ovim problemom mora ozbiljno pozabaviti jer bi, u suprotnom, kako kaže, „investitori mogli početi da odlaze, a novi neće hteti da dolaze“.

U zemlji gde su najveći strani investitori firme za motanje kablova, od dolaska Srpske napredne stranke, jedini uslov njihovog prisustva je jeftina radna snaga i vrlo sumnjive subvencije koje im država dotira.

„Predsednica Vlade, Ana Brnabić, dobro zna da je to jedini način da se, na osnovu populizma i propagande o otvaranju fabrika, koliko toliko zaposli narod da radi za neku crkavicu; međutim, trebalo bi da je bude sramota što direktno u najnegativnijem kontekstu utiče na zdravlje građana Srbije i direktno vrši pritisak na radnike“, kaže Željko Veselinović, predsednik Udruženih sindikata Srbije „Sloga“.

Veselinović povodom najave uvođenja elektronskog bolovanja (e-bolovanja), zahteva od  premijerke da ne vrši pritisak na bolesne radnike jer je to krajnje neumesno.

„Radnici nam umiru za mašinama, brutalno ginu na radnim mestima, niko od poslodavaca ne odgovara, a ona bi da nastavlja da eksperimentiše sa digitalizacijom, koja joj očigledno ne ide od ruke, što smo videli do sada više puta, od hakerskog napada na informacioni sistem u JKP Energetika Novi Sad, sisteme Republičkog geodetskog zavoda, do nedavnog pada sistema u EPS-u, koji je bio u totalnom rasulu i kolapsu“, ističe Veselinović.

Zato, i kao sindikat tražimo od premijerke da se više ne bavi digitalizacijom bolovanja, jer zbog njene ukupne dosadašnje „stručnosti“ bojimo se da bi se i lični zdravstveni podaci (istorija bolesti) radnika mogli naći na meti zloupotreba, što bi bilo nezamislivo loše po pitanju zaštite osnovnih prava i sloboda građana, a posebno njihovog prava na zaštitu podataka o ličnosti, zaključuju iz „Sloge“.

Reklama
IZVOR:N2
Podeli ovaj članak
Nema komentara