Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas svečanom otvaranju deonice Moravskog koridora od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka, zajedno sa prvim potpredsednikom Vlade i ministrom finansija Sinišom Malim, ministarkom građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandrom Sofronijević i ministrom odbrane Bratislavom Gašićem.
Vučić je ocenio da je otvaranje ove deonice veliki dan za Čačak i Kraljevo, ističući da izgradnja novih auto-puteva povezuje gradove i delove Srbije, skraćuje vreme putovanja i doprinosi razvoju turizma.
Kako je naveo, do sada je otvoreno ukupno 100 kilometara Moravskog koridora, dok je za završetak kompletnog auto-puta ostalo još približno 12 kilometara. Dodao je da je kvalitet izgrađene saobraćajnice izuzetan i da je projektovana za brzinu od 130 kilometara na čas.
Predsednik je rekao da će novi auto-put doprineti većoj bezbednosti saobraćaja, uz napomenu da se na auto-putevima beleži manje saobraćajnih nezgoda nego na magistralnim putevima, te zahvalio svima koji su učestvovali u realizaciji projekta.
Novootvorena deonica od petlje Adrani do petlje Preljina duga je 28,71 kilometar, a za saobraćaj će biti puštena u subotu u 9 časova. Putarina na ovoj deonici neće se naplaćivati do 1. jula.
Puštanjem ove deonice u saobraćaj, vreme putovanja od Beograda do Kraljeva povezanim auto-putevima „Miloš Veliki“ i Moravskim koridorom, preko Preljine, biće skraćeno na oko sat i 15 minuta.
Moravski koridor biće dug ukupno 112,37 kilometara i povezaće Pojate i Preljinu, odnosno Rasinski, Raški i Moravički okrug. U toku su radovi na poslednjoj deonici od Vrbe do Adrana, dugoj približno 12 kilometara.
Auto-put je projektovan za brzinu od 130 kilometara na čas i ukupnu širinu kolovoza od 30 metara, što je gotovo dva metra više u odnosu na ostale auto-puteve u Srbiji, čime se, prema navodima nadležnih, povećavaju bezbednost i komfor u saobraćaju.
Moravski koridor ujedno je i prvi digitalni koridor u Srbiji, sa sistemima koji omogućavaju bržu i pouzdaniju razmenu informacija radi bezbednijeg odvijanja saobraćaja.
Pre svečanog otvaranja, Vučić, članovi Vlade, predstavnici diplomatskog kora, direktori javnih preduzeća i predstavnici izvođača radova iz američko-turskog konzorcijuma „Behtel-Enka“ obišli su novu deonicu vožnjom autobusom.
izvor

