Ministarka Macura: Nasilje nad decom nije privatna stvar, već društvena odgovornost

Ministarka bez portfelja zadužena za koordinaciju aktivnosti u oblasti rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura izjavila je danas da je cilj države da svako dete odrasta u sigurnom i podržavajućem okruženju.

Autor:
N2
Autor:N2
Redakcija
Redakcija portala N2 okuplja tim novinara i urednika posvećenih profesionalnim standardima i objektivnom informisanju. Naš rad se temelji na pravovremenom izveštavanju o ključnim događajima u Srbiji...
- Redakcija
2 min. čitanja
Tatjana Macura - Foto: Dejan Stanković
Reklama

Učestvujući u dijalogu koji je organizovan na temu prevencije nasilja u Galeriji Bioskopa Balkan u Beogradu, Macura je navela da zaštita dece od nasilja, posebno vršnjačkog i institucionalnog, ostaje jedan od ključnih prioriteta Republike Srbije.

Kako je dodala, nakon tragedije u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar” država je preduzela niz konkretnih i koordinisanih mera kako bi unapredila mehanizme zaštite dece i podigla poverenje građana u institucije.

Kao deo tih napora, pokrenuta je digitalna platforma „Čuvam te“, zajednički projekat sedam ministarstava koji žrtvama omogućava da prijave nasilje anonimno ili ostavljajući podatke i pruža tačne informacije i edukaciju zainteresovanima za ovu temu.

Macura je navela i da je Srbija posvećena Rezoluciji 2533 Saveta Evrope, kao i da Ustav Srbije, Porodični zakon i Krivični zakonik već prepoznaju nasilje nad decom kao ozbiljno društveno pitanje i da je potrebno da se zakonski okvir neprestano prilagođava savremenim izazovima i evropskim standardima.

U dijalogu sa stručnjacima, organizacijama civilnog društva i organizacijom Justice Initiative, koja je organizovala današnji dijalog i deo je Fondacije „Gvido Fluri“ iz Švajcarske, radićemo na pravnom okviru s ciljem poboljšanja položaja osoba koje su doživele nasilje, dodala je Macura.

Nasilje nad decom, ženama ili drugim ranjivim grupama nije privatna stvar, već je društvena odgovornost svih nas, a naš cilj je jasno postavljen – da svako dete u Srbiji odrasta u sigurnom, podržavajućem okruženju i da institucije postanu mesto zaštite, naglasila je ministarka Macura.

Reklama
IZVOR:N2
Podeli ovaj članak
Nema komentara